Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy
Citroen

24.03.2024

Citroen

Współczesna motoryzacja kształtowana jest przez legendarnych pionierów, którzy nie tylko wprowadzali innowacje, ale także definiowali kierunki rozwoju całego przemysłu. W świecie, gdzie każda marka stara się znaleźć swój niepowtarzalny głos, jedna nazwa wyróżnia się jako ikona awangardy, niezwykłego designu i technologicznej odwagi - Citroën.

Od momentu narodzin w 1919 roku, Citroën zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie podróżują, myśląc poza utartymi schematami i wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Historia marki to podróż przez lata, które obfitują w ikoniczne modele i rewolucyjne koncepcje, które zmieniły oblicze motoryzacji.

Historia marki - młodość Andre Citroena i polskie koła zębate

Marka Citroën została założona przez André Citroëna w 1919 roku w Paryżu we Francji. Kilkanaście lat wcześniej przyszły przedsiębiorca odwiedził Polskę. Podczas tej podróży, zafascynowany technologią i przemysłem, zwiedził zakłady tekstylne w Łodzi. Tam zapoznał się z innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi w produkcji, w tym z technologią kół zębatych o daszkowym uzębieniu, która miała później ogromny wpływ na jego karierę i przyszłą działalność przemysłową.

Wspomniana technologia stała się jednym z kluczowych elementów sukcesu Citroena w późniejszych latach. Wykorzystując swoje doświadczenie związane z produkcją przekładni zębatych, Citroën stał się pionierem w ich masowej produkcji, co przyczyniło się do jego osiągnięć w przemyśle motoryzacyjnym, włączając w to także rozwój nowoczesnych pojazdów. Logo Citroena przedstawia właśnie daszkowe zazębienie.

Pierwszym modelem marki był Citroën Type A, który wszedł na rynek w 1919 roku. Był to prosty, ale solidny pojazd, który zyskał popularność wśród klientów, otwierając drogę dla marki na rynku motoryzacyjnym.

Citroën szybko zyskał reputację innowatora. W 1932 roku zaprezentował legendarny model Traction Avant, który był jednym z pierwszych samochodów posiadających przedni napęd.

Ikoniczne modele: W kolejnych dekadach Citroën kontynuował produkcję ikonicznych modeli, takich jak legendarne 2CV oraz Citroën DS, który zyskał uznanie ze względu na swój innowacyjny design i zaawansowane technologie (model ten charakteryzował się między innymi hydropneumatycznym zawieszeniem i hamulcami tarczowymi - takie podzespoły mechaniczne były nowością w branży motoryzacyjnej). Warto dodać, że samochody osobowe Citroena były również uwielbiane dzięki oryginalnemu wyglądowi, choć komfort jazdy również miał ogromny wpływ.

Pomimo sukcesów, marka Citroën doświadczyła okresów kryzysu i problemów finansowych. W 1976 roku firma została przejęta wraz z Peugeotem przez koncern PSA Group (obecnie Stellantis), co zapoczątkowało nowy etap w historii marki.

W XXI wieku Citroën nadal pozostaje jedną z wiodących marek motoryzacyjnych, oferując szeroką gamę samochodów, od kompaktowych modeli po pojazdy terenowe i elektryczne. Marka nadal stawia na innowacje w designie, technologii i zrównoważonym rozwoju (chociażby poprzez niskie zużycie paliwa pojazdów).

Popularne modele - Citroen C5

Citroën C5 to średniej wielkości liftback lub kombi produkowany przez francuską markę Citroën. Model ten zadebiutował na rynku w 2001 roku. C5 zaprojektowano z myślą o komforcie podróżowania oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które są charakterystyczne dla marki.

Dzięki zastosowaniu układu hydropneumatycznego o syntetycznym płynie hydraulicznym, Citroën C5 oferuje niezwykle gładkie i komfortowe prowadzenie, eliminując większość nierówności na drodze. Układ ten automatycznie reguluje wysokość zawieszenia w zależności od obciążenia pojazdu, co przekłada się na lepszą stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Poza układem zawieszenia, Citroën C5 cechuje się również przemyślanym designem, wygodnym wnętrzem, bogatym wyposażeniem oraz różnorodnymi opcjami silnikowymi, które zapewniają zarówno ekonomiczną, jak i dynamiczną jazdę.

Zaufaj doświadczeniu ZM Serwis

Nasza stacja obsługi specjalizuje się w naprawie systemów ABS modeli Berlingo, Jumper, Xsara Picasso, C1, C2, C3 oraz Citroen C4. Zachęcamy do korzystania z usług naszego warsztatu, a w przypadku pytań czy chęci umówienia się na serwis prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy.