Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Blog

Blog
Samoczynne blokowanie kół - Awaria pompy ABS

2.09.2023

Samoczynne blokowanie kół - Awaria pompy ABS

ATE MK100

Częsta awaria pompy ABS w samochodach BMW seria 1,3,4 Citroen, Ford Fiesta, Focus, B-Max, S-Max, Mondeo i Transit powoduje zablokowanie jednego lub więcej kół po wciśnięciu i zwolnieniu pedału hamulca lub też samoczynne hamowanie pojazdu podczas deszczu.

Awaria wewnętrznego elementu ABS, uniemożliwi zwolnienie zacisków hamulcowych, co czyni tę usterkę potencjalnie bardzo niebezpieczną.
Usterka ta nie sygnalizuje żadną kontrolką ostrzegawczą ani nie zapisuje żadnych błędów w systemie ABS.

Zmserwis jest jedną z nielicznych w Polsce firm zajmujących się kompleksową regeneracją pomp ABS Wszystkich marek pojazdów Samochodowych, Motocyklowych Quadowych, SSV

Naprawa pomp abs to nasza mocna strona. Ponad 15 lat doświadczeń pozwalają nam realizować takie zlecenia szybko i profesjonalnie.

Skonsultuj objawy z nami wypełniając formularz kontaktowy lub telefonicznie pod numerem [+48608837602](tel:[+48 608 837 602](tel:+48 608 837 602))

Wystarczy wymontować i wysłać do nas uszkodzoną część, a my w ciągu 48h od otrzymania, odeślemy naprawiony i sprawny podzespół.

Możliwa jest również naprawa w naszym serwisie wraz z demontażem i montażem po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Czytaj więcej
Najpopularniejsze marki japońskich samochodów

25.05.2023

Najpopularniejsze marki japońskich samochodów

Najpopularniejsze marki japońskich samochodów

Japonia jest niezwykle zaawansowanym technologicznie krajem, co również można zaobserwować po rozwiniętej tam motoryzacji. Kraj kwitnącej wiśni jest jednym z kilku głównych producentów samochodów na świecie, a japońskie marki zyskały renomę i uznanie wśród klientów. Co takiego wyróżnia japońskie samochody wśród innych i dlaczego zyskały one tylu zwolenników wśród konsumentów oraz profesjonalnych zawodników? Jak doszło do rozwoju motoryzacji w kraju kwitnącej wiśni i co miało na nią znaczący wpływ? Jakie są najpopularniejsze marki samochodów japońskich oraz modele aut? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Historia japońskiej motoryzacji

II wojna światowa miała znaczny wpływ na rozwój motoryzacji w Japonii. Nakłady finansowe, jakie początkowo były przeznaczone na rozwój technologii silników, po wojnie przeszły na rzecz dynamizacji motoryzacji, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie innowacji w tym przemyśle. Znane marki tj. Subaru oraz Mitsubishi początkowo zajmowały się właśnie branżą lotniczą, dopiero po wojnie przebranżowiły się na motoryzację. Natomiast Toyota i Suzuki, zanim zaczęły produkować samochody, działały w sektorze tekstylnym, a dokładniej - w warsztatach tkackich, konstruując urządzenia przemysłowe. Wojna sprawiła, że rząd Japonii zaczął stawiać na dynamiczny rozwój technologiczny kraju -. II wojna światowa to nie wszystko, co przyczyniło się do rozwoju japońskich marek samochodowych. -Można powiedzieć, że miały na to także wpływ inne potencjalne konflikty zbrojne. -Ze względu na sytuację w pobliskich Indochinach i Korei, Japończycy zaczęli jeszcze mocniej skupiać swoją uwagę na przemyśle motoryzacyjnym oraz na tym jak wyposażyć go w najnowsze technologie. Dużą rolę w całym tym procesie odegrały Stany Zjednoczone, które uwikłane w różne ówczesne azjatyckie wojny (Korea, Wietnam) korzystały z japońskich aut, by nie musieć sprowadzać rodzimych samochodów na oblegane tereny. Proces ten znacznie wpłynął na rozwój japońskiej motoryzacji, która z początku wzorowana na amerykańskiej, wkrótce obrała swój własny nurt estetyczny, konstrukcyjny oraz technologiczny, wyróżniający japońskie samochody na tle innych.

Japońskie auta- cechy charakterystyczne

Samochody japońskie posiadają szereg cech charakterystycznych, które wyróżniają je na tle marek z innych krajów. To, co zdecydowanie odróżnia japońskie marki samochodów to zdecydowanie:

  • design - japońskie auta posiadają własny niepowtarzalny styl, który nawiązuje estetyką do tradycyjnej kultury kraju kwitnącej wiśni. Istotne są również inspiracje czerpane z natury (tj. wiatr, woda, motywy zwierzęce i roślinne), ale także filozofia Zen.
  • bezawaryjność- japoński minimalizm, innowacyjne konstrukcje oraz wytrzymałość to to, co składa się na niezawodność w produkcji aut japońskich. Ich konstrukcje nie są bardzo skomplikowane, a części zamienne można łatwo ?.
  • dobry stosunek jakości do ceny- mimo że auta japońskie wykorzystują zaawansowaną technologię, ich ceny są przystępne, podobnie jak części zamiennych. Ma to na celu zaoferowanie jak największej ilości klientów samochodów z wyższej półki cenowej za rozsądną cenę.

Popularne japońskie marki samochodów oraz ich najsłynniejsze modele

Wśród japońskich marek samochodów możemy wyszczególnić kilku najbardziej popularnych producentów, których z pewnością znacie. Zaliczamy do nich:

  • Toyota- najbardziej popularna marka samochodów na świecie, posiada w swoim dorobku również najbardziej znany model samochodu, jakim jest Toyota Corolla. Do koncernu Toyoty należy także Lexux oraz Scion tworzony na rynek amerykański. Najbardziej cenione modele tej marki to: Toyota Yaris, Toyota Supra, Toyota CH-R oraz Auris.
  • Mitsubishi- to japoński producent samochodów, którego logo marki posiada w sobie trzy diamenty, a ich produkty używane są również w motosporcie. Marka posiada koneksje z Renault oraz Nissanem, dzięki którym mogą wymieniać się pomysłami technologicznymi i razem tworzyć strategię sprzedaży swoich produktów na całym świecie. Najczęściej wybierane modele od Mitsubishi to: Mitsubishi Lancer, Eclipse Cross oraz Space star.
  • Honda- marka aut, która zaczynała od motorowerów i motorów, by następnie w latach 60 rozszerzyć swoją działalność i stworzyć pierwszy samochód osobowy. Oferta Hondy wkrótce powiększyła się o samochody terenowe, ciężarowe oraz sportowe, a aktualnie pracuje nad nową technologią bezemisyjną. Honda jest jedną z japońskich marek, która posiada swoją markę premium i jest nią Acura, którą można spotkać często w Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejsze modele samochodów marki to: Honda Civic, CR-V, HR-V.
  • Subaru- pierwsza wśród japońskich marek, która wyprodukowała samochód z napędem na 4 koła oraz rozpowszechniła samochody do jazdy terenowej typu SUV, ale posiada również popularne sportowe modele tj. Impreza oraz takie do codziennej jazdy jak np. Outback lub Forester.
  • Lexus- japońska marka samochodów luksusowych wywodząca się spod skrzydeł Toyoty. Dzięki wytrawnemu designowi oraz zaawansowanemu technologicznie mechanizmowi, Lexus może spokojnie konkurować z niemieckimi samochodami z półki luksusowej. Najczęściej wybieranymi samochodami od Lexusa są: UX, NX i RX.
  • Mazda- wyjątkowa marka, która swoje projekty opiera na japońskich filozofiach łączących piękno, technologie i design z przyjemnością z jazdy. Samochody są tworzone z dbałością o najmniejszy szczegół tak, aby przynieść radość z jazdy zarówno kierowcom, jak i pasażerom. Najpopularniejsze modele marki to: Mazda 2, Mazda 3, Mazda 6 oraz Mazda CX-3.
Czytaj więcej
Jak uporać się z uszkodzonym sterownikiem 7G-tronic?

25.05.2023

Jak uporać się z uszkodzonym sterownikiem 7G-tronic?

Jak uporać się z uszkodzonym sterownikiem 7G-tronic?

Usterka sterownika automatycznej skrzyni biegów EGS 722.9 7G to powszechny problem w samochodach typu Mercedes Benz produkowanych w latach 2004 - 2006 oraz wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Dochodzi do niej, ponieważ wraz z upływem czasu wycierają się metalowe elementy oraz okładziny tarczek sprzęgłowych pływających w oleju. Powstające w ten sposób opiłki prowadzą do zapchania czujników i zaworów, przez co nasz sterownik zmuszony zostaje do podawania większego prądu, co powoduje przegrzanie jego czujników i obwodów. Dlatego w przypadku sterownika istotne jest między innymi dbanie o olej i jego systematyczną wymianę.

Objawy charakterystyczne dla uszkodzonego sterownika 7 G-tronic

Do tych najczęstszych należą:

  1. Zaświecenie się lampki kontrolnej silnika
  2. Skrzynia biegów 7 G- tronic przechodzi w tryb awaryjny, przez co auto traci swoją moc
  3. Skrzynia biegów szarpie przy włączeniu na pozycję D lub R
  4. Brak możliwości zmiany biegów
  5. Niezrozumiały sygnał obrotów z czujnika — Sygnał zakłócony
  6. Brak możliwości jazdy
  7. Gwałtowna oraz nieprawidłowa zmiana biegów
  8. Auto rusza z trzeciego biegu, jeżeli świeci się kontrolka MIL
  9. Brak komunikacji ze sterownikiem skrzyni biegów
  10. Błąd czujnika prędkości wewnętrznej ### Przyczynami następujących awarii mogą być:
  11. Zwarcia wewnętrzne
  12. Przerwanie przewodu
  13. Zwarcia wewnątrzprzewodowe
  14. Uszkodzenie mechaniczne pierścienia impulsowego
  15. Zanieczyszczenia opiłkami ## Jak zdemontować oraz zamontować sterownik automatycznej skrzyni biegów Mercedesa typu 7G- Tronic Główną przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów Mercedesa typu 7G- Tronic(722.9) jest olej (ATF), który odpowiada za smarowanie skrzyni oraz sterowanie jej hydrauliką. Choć systematyczna wymiana oleju pozwala oddalić w czasie awarię naszego urządzenia, to należy pamiętać, że jak każda inna część mechaniczna z czasem się ona psuje. Choć naprawę i aktualizację sterownika lepiej oddać w ręce fachowców, to na przykład z usunięciem zanieczyszczeń ze skrzyni biegów powinniśmy poradzić sobie sami. ### Demontaż oraz montaż sterownika 7G- tronic w kilku krokach
  16. Zaczynamy od spuszczenia oleju ze skrzyni biegów
  17. Odkręcamy pokrywę skrzyni
  18. Zdejmujemy filtr oleju
  19. Demontujemy płytę hydrauliki. To do niej przykręcony będzie nasz sterownik.
  20. Demontujemy elektrozawory.
  21. Odkręcamy nasz sterownik od płyty
  22. Wysyłamy do Z.M. Serwis do naprawy. Uwaga! Należy przy tym pamiętać o bezpiecznym przygotowaniu paczki do wysyłki. Uniemożliwi to uszkodzenie sterownika przy transporcie. Jest to istotne, ponieważ znajdują się w nim elementy, takie jak czujniki, czy zawory, które łatwo mogłyby ulec uszkodzeniu.
  23. Następnie fachowcy dokonają montażu sterownika, a także odpowietrzą skrzynię oraz przeprowadzą adaptację i skasują błędy.

Diagnostyka komputerowa i najczęściej wykazywane przez nią błędy

Do najczęściej spotykanych błędów sterownika 7G- tronic należą: P0715, P0716, P0717, P0718, P2204, P2205, P2206, P2207 – Y3/8n1 Czujnik prędkości obrotowej turbiny (VGS).

P2766, P2767, P2768, 8705, P2201, 8704, P2200 – Y3/8n2 Wewnętrzny czujnik prędkości obrotowej.

P0720, P0721, P0722, P0723 – Y3/8n3 Czujnik zewnętrznej / wyjściowej prędkości obrotowej.

P0705, P0706 – Y3/8s1 Czujnik wybierania zakresów.

P0778 – Y3/8y5 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B1.

P2725 – Y3/8y6 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B2.

P2725, P0778– Y3/8y7 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B3.

P2759 – Y3/8y8 Zawór elektromagnetyczny regulacji sprzęgła ciernego.

A także: P071700, P071800, P072200, P072300, P276700, P276800, P0715, P0716, P0717, P0718, P2204, P2205, P2766, P2206, P2767, P2768, 8705, P2201, 8704, P2200, P0720, P0721, P0722, P0723, 0715, 0716, 0717, 0718, 2204, 2205, 2207, 2766, 2206, 2767, 2768, 8705, 2201, 8704, 2200, 0720, 0721, 0722, 0723, 0705, 0706, 2201, 2200, 2204, 2205, 07151, 07161, 07171, 07181, 27661, 27671, 27681, 07201, 07211, 07221, 07231, 07051, 07061, 22011, 22001, 22041, 22051

P0715, P0716, P0717, P0718, P2204, P2205 – Sygnał elementu Y3/8n1 (czujnik prędkości obrotowej turbiny (VGS)) nie jest dostępny, jest uszkodzony, sygnał poza zakresem,

P2766, P2767, P2768, P2201, P2200 – Sygnał elementu Y3/8n2 (wewnętrzny czujnik prędkości obrotowej (VGS)) nie jest dostępny, jest uszkodzony, sygnał poza zakresem.

P0720, P0721, P0722, P0723 – Sygnał elementu Y3/8n3 (czujnik prędkości obrotowej (VGS)) nie jest dostępny/jest uszkodzony/sygnał poza zakresem.

0717 – Sygnał elementu Y3/8n1 (czujnik prędkości obrotowej turbiny (VGS)) nie jest dostępny.

0718 – Element Y3/8n1 (czujnik prędkości obrotowej turbiny (VGS)) jest uszkodzony.

0722 – Sygnał elementu Y3/8n3 (czujnik zdawczej prędkości obrotowej (VGS)) nie jest dostępny.

0723 – Element Y3/8n3 (czujnik zdawczej prędkości obrotowej (VGS)) jest uszkodzony.

2767 – Sygnał elementu Y3/8n2 (wewnętrzny czujnik prędkości obrotowej (VGS)) nie jest dostępny.

2768 – Element Y3/8n2 (wewnętrzny czujnik prędkości obrotowej (VGS)) jest uszkodzony.

P0705, P0706 – Y3/8s1 Czujnik wybierania zakresów.

P0778 – Y3/8y5 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B1.

P2725 – Y3/8y6 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B2.

P2725, P0778 – Y3/8y7 Zawór elektromagnetyczny regulacji hamulca B3.

P2759 – Y3/8y8 Zawór elektromagnetyczny regulacji sprzęgła ciernego.

Czytaj więcej
Kiedy zdecydować się na naprawę pompy ABS?

25.05.2023

Kiedy zdecydować się na naprawę pompy ABS?

Kiedy zdecydować się na naprawę pompy ABS?

Pompa ABS to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego w samochodzie. Stanowi ona część układu przeciwblokującego (ABS), zapewniającego bezpieczeństwo poprzez uniemożliwienie blokowania kół podczas gwałtownego hamowania, czy utracie przyczepności przez auto. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak oblodzone, czy błotniste drogi oraz ulewne deszcze, ponieważ pozwala to kierowcy na zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem.

Naprawa pompy ABS. Kiedy warto?

W skład systemu ABS wchodzi wcześniej wymieniona pompa, czujniki umieszczone przy każdym kole pojazdu oraz sterownik, który zbiera sygnały z czujników. W przypadku hamowania przez kierowcę czujniki ABS wykrywają prędkość kół oraz wysyłają poprzez sterownik komunikat do pompy ABS w celu rozpoczęcia procesu hamowania podczas poślizgu lub utracenia przyczepności przez jedno z kół pojazdu. Jeśli system ABS nie zadziała w tej sytuacji prawidłowo, może dojść do wypadku. Pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi, że pompa ABS nie działa poprawnie jest świecąca się kontrolka ABS lub brak komunikacji ze sterownikiem ABS. Są to pierwsze znaki, że w naszym aucie wystąpił problem z pompą ABS i czas na jej regenerację lub zaprogramowanie od nowa. Takich usług dokonamy w profesjonalnym serwisie samochodowym specjalizującym się w regeneracji oraz programowaniu części samochodowych, w tym pomp ABS. Jednocześnie warto żebyśmy wiedzieli, że awaria systemu ABS nie zawsze musi wiązać się z dużymi kosztami. Z nimi mielibyśmy do czynienia podczas wymiany pompy ABS, którą proponuje większość serwisów samochodowych. Migająca kontrolka ABS nie zawsze oznacza usterkę mechaniczną i może sygnalizować wyłącznie nieprawidłowe działanie sterownika ABS. W takim wypadku istnieje możliwość naprawy naszej pompy ABS, jednak wcześniej powinniśmy skonsultować się w tej kwestii z fachowcem, ponieważ istnieje ryzyko, że w naszym przypadku regeneracja sterownika się nie sprawdzi, gdyż może ona w przyszłości skutkować awarią kolejnej części. Dlatego warto zaufać przeszkolonemu mechanikowi, który nie tylko nam odpowiednio doradzi, ale również będzie umiał naprawić dany element.

Na czym polega regeneracja pompy ABS?

Niewiele serwisów samochodowych oferuje taką usługę. Wymaga ona dużej wiedzy fachowca, a także dostępności części. Dlatego chcąc zaoszczędzić, warto sprawdzić ofertę serwisu samochodowego, który specjalizuje się w naprawie oraz programowaniu pomp ABS. W przypadku regeneracji naszego sterownika ABS skuteczne może okazać się już samo zaprogramowanie go od nowa. Równie efektywna może być wymiana przewodu podłączonego do pompy. Niestety w przypadku awarii elementu z wnętrza pompy konieczny będzie montaż nowej. Należy pamiętać, że decydując się na usługi serwisu samochodowego specjalizującego się w pompach ABS, dbamy jednakowo o bezpieczeństwo nasze jako kierowcy, jak i naszych pasażerów. Dlatego nie warto dla niewielkiej oszczędności decydować się na zakup podrabianej, słabej jakości części pochodzenia chińskiego, które obecnie zalały rynek, ani tym bardziej używanej części i samodzielny jej montaż. Lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na usługi fachowców, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasza pompa ABS swoją funkcję będzie pełnić bez zarzutu, a także spełni wszystkie nasze oczekiwania, jako właściciela auta oraz posłuży nam przez długie lata.

Czytaj więcej
Jak właściwie rozpoznać awarię pompy ABS?

25.05.2023

Jak właściwie rozpoznać awarię pompy ABS?

Jak właściwie rozpoznać awarię pompy ABS?

System ABS (ang. anti-lock braking system), czyli system wspomagania hamowania, to niezbędne wyposażenie większości samochodów, poruszających się po naszych drogach. W Europie Zachodniej wszystkie samochody, które trafiły na rynek po 2004 roku, muszą być w niego wyposażone. W Polsce obowiązek ten został wprowadzony od 2006 roku. Niegdyś ABS był jedynie możliwy w wyposażeniu aut luksusowych, jednak po wprowadzeniu wymogów dotyczących bezpieczeństwa jest on montowany do samochodów niezależnie od klasy. Działanie ABSu polega na zapobieganiu powstawania poślizgu w trakcie hamowania. System ABS mimo tego, że jest niezwykle pomocny, nie jest jednak niezawodny i potrafi płatać figle właścicielom samochodów, które są w niego wyposażone. Usterki związane z układem hamulcowym mogą być niezwykle niebezpieczne dla użytkowników w trakcie jazdy, warto więc niezwłocznie udać się do mechanika, gdy tylko zaświeci się nam niepokojąca kontrolka ABS. Czym jest system ABS i jak działa? Jakie mogą wystąpić ewentualne awarie z nim związane oraz jak rozpoznać objawy? To wszystko dziś wam wyjaśnimy.

Czym jest system ABS i dlaczego jest tak istotny?

System ABS jest układem, który zapobiega blokowaniu kół pojazdu w trakcie hamowania, co znacznie pomaga w sytuacji, gdy niezbędne jest hamowanie awaryjne oraz w trakcie wpadnięcia w poślizg. Ponadto skraca drogę hamowania oraz zapewnia panowanie nad samochodem na śliskiej nawierzchni. Układ hamulcowy działa wtedy w sposób pulsacyjny, na zmianę zmniejszając i zwiększając siłę hamowania, dzięki czemu można szybko zatrzymać pojazd w możliwie bezpieczny sposób.

Jak działa układ ABS?

W skład systemu ABS wchodzą trzy elementy: pompa, czujniki oraz sterownik i opiera się na układzie hamulcowym. Podstawą we właściwym działaniu obu tych układów jest płyn hamulcowy, który zapewnia przeniesienie się siły z pedału na klocki hamulcowe. Naciśnięcie hamulca sprawia, że płyn zaciska je pod wpływem ciśnienia, co zwiększa siłę hamowania. Układ ABS zapobiega blokowaniu się kół podczas gwałtownego zwalniania dzięki wysokiemu ciśnieniu. Czujniki, w które wyposażony jest pojazd, kontrolują na bieżąco prędkość kręcenia się kół i jeśli jedno z nich zaczyna spowalniać, system odczytuje to jako wpadnięcie w poślizg. Dzięki temu w danym kole zmniejszane jest ciśnienie płynu hamulcowego, co sprawia, że siła hamowania również maleje. Gdy prędkość z powrotem się wyrównuje, ABS wyłącza się i uruchamia ponownie znów w sytuacji zagrożenia.

Awaria ABS- jak się objawia?

Układ hamulcowy jest złożonym systemem, posiadającym wiele elementów, wśród których każdy może ulec awarii, objawiając się alarmującą kontrolką ABS. Wśród przyczyn może być awaria czujnika prędkości obrotowej kół, zbyt niski poziom płynu hamulcowego, awaria modułu ABS, niesprawna pompa lub układ hydrauliczny. Jeśli więc zauważymy niepokojąca kontrolkę ABS, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika i zachować szczególną ostrożność na drodze. Układ hamulcowy pełni niezwykle ważną rolę w każdym pojeździe, odpowiadając za nasze bezpieczeństwo, a awaria któregokolwiek z powyższych elementów systemu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Brak ciśnienia w systemie hydraulicznym spowoduje przerwanie pracy hamulców, co jest niezwykle groźne w czasie jazdy. O problemach z systemem ABS świadczyć może także charakterystyczne szarpanie w trakcie hamowania, spowodowane skokowym dostarczaniem płynu hamulcowego przez pompę. Jeżeli zaś wystąpią problemy ze sterownikiem, hamulce mogą zostać całkowicie zblokowane. Dlatego warto zawsze zwracać szczególną uwagę na sprawy związane z hamulcami oraz systemem ABS i nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów, jakie wysyła nam czujnik i pojawiają się na desce rozdzielczej. Ze względu na to, jak ważną rolę odgrywają hamulce w samochodzie, należy dbać o nie, a w przypadku awarii zachować szczególną uwagę oraz ostrożność. Jeśli okaże się, że niezbędna jest naprawa hamulców, pompy ABS lub innego elementu w układzie trzeba jak najszybciej udać się do sprawdzonego mechanika, w celu usunięcia usterki.

Czytaj więcej