Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy

25.05.2023

Jak właściwie rozpoznać awarię pompy ABS?

Jak właściwie rozpoznać awarię pompy ABS?

System ABS (ang. anti-lock braking system), czyli system wspomagania hamowania, to niezbędne wyposażenie większości samochodów, poruszających się po naszych drogach. W Europie Zachodniej wszystkie samochody, które trafiły na rynek po 2004 roku, muszą być w niego wyposażone. W Polsce obowiązek ten został wprowadzony od 2006 roku. Niegdyś ABS był jedynie możliwy w wyposażeniu aut luksusowych, jednak po wprowadzeniu wymogów dotyczących bezpieczeństwa jest on montowany do samochodów niezależnie od klasy. Działanie ABSu polega na zapobieganiu powstawania poślizgu w trakcie hamowania. System ABS mimo tego, że jest niezwykle pomocny, nie jest jednak niezawodny i potrafi płatać figle właścicielom samochodów, które są w niego wyposażone. Usterki związane z układem hamulcowym mogą być niezwykle niebezpieczne dla użytkowników w trakcie jazdy, warto więc niezwłocznie udać się do mechanika, gdy tylko zaświeci się nam niepokojąca kontrolka ABS. Czym jest system ABS i jak działa? Jakie mogą wystąpić ewentualne awarie z nim związane oraz jak rozpoznać objawy? To wszystko dziś wam wyjaśnimy.

Czym jest system ABS i dlaczego jest tak istotny?

System ABS jest układem, który zapobiega blokowaniu kół pojazdu w trakcie hamowania, co znacznie pomaga w sytuacji, gdy niezbędne jest hamowanie awaryjne oraz w trakcie wpadnięcia w poślizg. Ponadto skraca drogę hamowania oraz zapewnia panowanie nad samochodem na śliskiej nawierzchni. Układ hamulcowy działa wtedy w sposób pulsacyjny, na zmianę zmniejszając i zwiększając siłę hamowania, dzięki czemu można szybko zatrzymać pojazd w możliwie bezpieczny sposób.

Jak działa układ ABS?

W skład systemu ABS wchodzą trzy elementy: pompa, czujniki oraz sterownik i opiera się na układzie hamulcowym. Podstawą we właściwym działaniu obu tych układów jest płyn hamulcowy, który zapewnia przeniesienie się siły z pedału na klocki hamulcowe. Naciśnięcie hamulca sprawia, że płyn zaciska je pod wpływem ciśnienia, co zwiększa siłę hamowania. Układ ABS zapobiega blokowaniu się kół podczas gwałtownego zwalniania dzięki wysokiemu ciśnieniu. Czujniki, w które wyposażony jest pojazd, kontrolują na bieżąco prędkość kręcenia się kół i jeśli jedno z nich zaczyna spowalniać, system odczytuje to jako wpadnięcie w poślizg. Dzięki temu w danym kole zmniejszane jest ciśnienie płynu hamulcowego, co sprawia, że siła hamowania również maleje. Gdy prędkość z powrotem się wyrównuje, ABS wyłącza się i uruchamia ponownie znów w sytuacji zagrożenia.

Awaria ABS- jak się objawia?

Układ hamulcowy jest złożonym systemem, posiadającym wiele elementów, wśród których każdy może ulec awarii, objawiając się alarmującą kontrolką ABS. Wśród przyczyn może być awaria czujnika prędkości obrotowej kół, zbyt niski poziom płynu hamulcowego, awaria modułu ABS, niesprawna pompa lub układ hydrauliczny. Jeśli więc zauważymy niepokojąca kontrolkę ABS, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika i zachować szczególną ostrożność na drodze. Układ hamulcowy pełni niezwykle ważną rolę w każdym pojeździe, odpowiadając za nasze bezpieczeństwo, a awaria któregokolwiek z powyższych elementów systemu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Brak ciśnienia w systemie hydraulicznym spowoduje przerwanie pracy hamulców, co jest niezwykle groźne w czasie jazdy. O problemach z systemem ABS świadczyć może także charakterystyczne szarpanie w trakcie hamowania, spowodowane skokowym dostarczaniem płynu hamulcowego przez pompę. Jeżeli zaś wystąpią problemy ze sterownikiem, hamulce mogą zostać całkowicie zblokowane. Dlatego warto zawsze zwracać szczególną uwagę na sprawy związane z hamulcami oraz systemem ABS i nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów, jakie wysyła nam czujnik i pojawiają się na desce rozdzielczej. Ze względu na to, jak ważną rolę odgrywają hamulce w samochodzie, należy dbać o nie, a w przypadku awarii zachować szczególną uwagę oraz ostrożność. Jeśli okaże się, że niezbędna jest naprawa hamulców, pompy ABS lub innego elementu w układzie trzeba jak najszybciej udać się do sprawdzonego mechanika, w celu usunięcia usterki.