Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy

25.05.2023

Kiedy zdecydować się na naprawę pompy ABS?

Kiedy zdecydować się na naprawę pompy ABS?

Pompa ABS to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego w samochodzie. Stanowi ona część układu przeciwblokującego (ABS), zapewniającego bezpieczeństwo poprzez uniemożliwienie blokowania kół podczas gwałtownego hamowania, czy utracie przyczepności przez auto. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak oblodzone, czy błotniste drogi oraz ulewne deszcze, ponieważ pozwala to kierowcy na zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem.

Naprawa pompy ABS. Kiedy warto?

W skład systemu ABS wchodzi wcześniej wymieniona pompa, czujniki umieszczone przy każdym kole pojazdu oraz sterownik, który zbiera sygnały z czujników. W przypadku hamowania przez kierowcę czujniki ABS wykrywają prędkość kół oraz wysyłają poprzez sterownik komunikat do pompy ABS w celu rozpoczęcia procesu hamowania podczas poślizgu lub utracenia przyczepności przez jedno z kół pojazdu. Jeśli system ABS nie zadziała w tej sytuacji prawidłowo, może dojść do wypadku. Pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi, że pompa ABS nie działa poprawnie jest świecąca się kontrolka ABS lub brak komunikacji ze sterownikiem ABS. Są to pierwsze znaki, że w naszym aucie wystąpił problem z pompą ABS i czas na jej regenerację lub zaprogramowanie od nowa. Takich usług dokonamy w profesjonalnym serwisie samochodowym specjalizującym się w regeneracji oraz programowaniu części samochodowych, w tym pomp ABS. Jednocześnie warto żebyśmy wiedzieli, że awaria systemu ABS nie zawsze musi wiązać się z dużymi kosztami. Z nimi mielibyśmy do czynienia podczas wymiany pompy ABS, którą proponuje większość serwisów samochodowych. Migająca kontrolka ABS nie zawsze oznacza usterkę mechaniczną i może sygnalizować wyłącznie nieprawidłowe działanie sterownika ABS. W takim wypadku istnieje możliwość naprawy naszej pompy ABS, jednak wcześniej powinniśmy skonsultować się w tej kwestii z fachowcem, ponieważ istnieje ryzyko, że w naszym przypadku regeneracja sterownika się nie sprawdzi, gdyż może ona w przyszłości skutkować awarią kolejnej części. Dlatego warto zaufać przeszkolonemu mechanikowi, który nie tylko nam odpowiednio doradzi, ale również będzie umiał naprawić dany element.

Na czym polega regeneracja pompy ABS?

Niewiele serwisów samochodowych oferuje taką usługę. Wymaga ona dużej wiedzy fachowca, a także dostępności części. Dlatego chcąc zaoszczędzić, warto sprawdzić ofertę serwisu samochodowego, który specjalizuje się w naprawie oraz programowaniu pomp ABS. W przypadku regeneracji naszego sterownika ABS skuteczne może okazać się już samo zaprogramowanie go od nowa. Równie efektywna może być wymiana przewodu podłączonego do pompy. Niestety w przypadku awarii elementu z wnętrza pompy konieczny będzie montaż nowej. Należy pamiętać, że decydując się na usługi serwisu samochodowego specjalizującego się w pompach ABS, dbamy jednakowo o bezpieczeństwo nasze jako kierowcy, jak i naszych pasażerów. Dlatego nie warto dla niewielkiej oszczędności decydować się na zakup podrabianej, słabej jakości części pochodzenia chińskiego, które obecnie zalały rynek, ani tym bardziej używanej części i samodzielny jej montaż. Lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na usługi fachowców, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasza pompa ABS swoją funkcję będzie pełnić bez zarzutu, a także spełni wszystkie nasze oczekiwania, jako właściciela auta oraz posłuży nam przez długie lata.