Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy
Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie - co oznaczają?

6.11.2023

Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie - co oznaczają?

Współczesne samochody wyposażone są w coraz bardziej zaawansowane systemy monitorowania i diagnostyki, które mają na celu zapewnić kierowcy bezpieczną i komfortową jazdę. Jednym z najważniejszych elementów tych systemów są kontrolki ostrzegawcze, które świecą na desce rozdzielczej, informując kierowcę o różnego rodzaju problemach i sytuacjach wymagających uwagi. Te małe, kolorowe diody lub symbole są kluczem do zrozumienia stanu technicznego pojazdu oraz reagowania na ewentualne zagrożenia na drodze. Przyjrzymy się więc kontrolkom ostrzegawczym w samochodzie, sprawdźmy, co oznaczają i jakie działania powinien podjąć kierowca w przypadku ich sygnalizacji.

Czerwone kontrolki w samochodzie - ostrzegawcze

Czerwone kontrolki w samochodzie są najważniejszymi kontrolkami ostrzegawczymi i sygnalizują pilną sytuację lub zagrożenie, które wymaga natychmiastowej uwagi kierowcy. Ignorowanie czerwonych kontrolek może prowadzić do poważnych problemów lub nawet wypadku. Przyjrzyjmy się więc co oznaczają czerwone kontrolki.

Awaria systemu ABS

Czerwona kontrolka ABS to jeden z najważniejszych komunikatów dotyczący naszego bezpieczeństwa na drodze (oraz innych uczestników ruchu). Ta kontrolka sygnalizuje problemy lub nawet przypadki awarii systemu ABS, który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. Awaria ABS może wpłynąć na zdolność pojazdu do skutecznego hamowania na śliskiej nawierzchni.

Bezwzględnie nie należy lekceważyć tej czerwonej kontrolki, a w przypadku jej podświetlenia należy udać się do warsztatu zajmującego się naprawami systemów ABS.

Kontrolka awarii poduszki powietrznej

Kontrolka poduszki powietrznej informuje o awarii systemu poduszek powietrznych lub czujników. W przypadku wypadku te poduszki mogą nie zadziałać, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy lub pasażerów znajdujących się w pojeździe.

Wysoka temperatura cieczy chłodzącej

Kontrolka temperatury cieczy chłodzącej ostrzega, że temperatura tego płynu w silniku jest zbyt wysoka. Przegrzanie silnika może prowadzić do uszkodzeń i awarii, dlatego ważne jest, aby natychmiast zatrzymać pojazd i pozwolić silnikowi ostygnąć.

Niski poziom oleju silnikowego

Kontrolka oleju silnikowego ostrzega o niskim poziomie tej cieczy w dedykowanym baku. Taki stan może prowadzić do uszkodzenia silnika, dlatego ważne jest uzupełnienie oleju na odpowiednim poziomie.

Słaby akumulator

Kontrolka akumulatora informuje o problemach z tym elementem samochodu. Słaby akumulator może prowadzić do problemów z rozruchem pojazdu i działaniem elektrycznych komponentów.

Zaciągnięty hamulec ręczny

Sygnalizuje, że hamulec ręczny jest nadal aktywowany. Próba jazdy z zaciągniętym hamulcem ręcznym może uszkodzić układ hamulcowy.

Zużycie klocków hamulcowych

Kontrolka ostrzega o zużyciu klocków hamulcowych. Zużyte klocki hamulcowe mogą wydłużać drogę hamowania i obniżać skuteczność hamowania.

Awaria czujnika lub brak płynu hamulcowego

Informuje o problemach z układem hamulcowym, takimi jak awaria czujnika płynu hamulcowego, brak lub niski poziom płynu hamulcowego w układzie. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z mechanikiem.

Awaria układu wspomagania kierownicy

Ta kontrolka ostrzega o problemach z układem wspomagania kierownicy, co może utrudniać prowadzenie pojazdu, szczególnie podczas niskich prędkości lub manewrowania.

Awaria układu elektroniki

Kontrolka ta może sygnalizować awarię ogólnego systemu elektroniki w samochodzie. Warto skonsultować się z autoryzowanym serwisem samochodowym, aby zdiagnozować problem i go wyeliminować.