Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy
Najlepsze praktyki utrzymania układu hamulcowego w doskonałej kondycji

17.10.2023

Najlepsze praktyki utrzymania układu hamulcowego w doskonałej kondycji

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych mechanizmów w naszych samochodach. To on gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy oraz większych podróży. Jednak hamulce, podobnie jak inne elementy w samochodzie zużywają się i nie zawsze mogą działać tak samo pewnie jak nowe. By zachować ich sprawność i skuteczność hamowania należy regularnie konserwować układ hamulcowy oraz wymieniać zużyte części na nowe.

Z naszego artykułu dowiecie się, jakie są najlepsze metody na utrzymanie układu hamulcowego w doskonałej kondycji. Zwrócimy uwagę na to, co oraz kiedy należy wymienić, by system mógł działać sprawnie, a proces hamowania przebiegał bez niespodzianek.

Czym jest system hamulcowy i na jakiej zasadzie działa?

System hamulcowy to podstawowy element każdego pojazdu, mający na celu zapewnienie bezpiecznego i skutecznego zatrzymania pojazdu w ruchu, bądź przeszkodzenia w stoczeniu się samochodu na pochyłej powierzchni. Jego działanie opiera się na przekształceniu energii ruchu na energię cieplną powstałą w wyniku tarcia. Tarcie powoduje zwolnienie i jest generowane po wciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę, co sprawia, że klocki hamulcowe zostają przyciśnięte do tarczy lub bębna. Z racji tego, że system ten regularnie się zużywa, należy regularnie monitorować jego stan i w razie potrzeby wymieniać wyeksploatowane elementy wykonawcze układu hamulcowego. Tylko wtedy będziemy mogli bez obaw korzystać z samochodu i w pełni cieszyć się jazdą.

Z jakich elementów składa się układ hamulcowy?

Układ hamulcowy składa się z dwóch typów układów, które w razie awarii jednego nadal zachowują swoje funkcje, działają jednak znacznie słabiej. Działanie układu hamulcowego odbywa się więc w dwóch obiegach: podstawowym (roboczym lub hydraulicznym) oraz ręcznym złożonym z dźwigni, oraz cięgien. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, jakie elementy układu hamulcowego zaliczają się do poszczególnych z nich.

Hamulce hydrauliczne

Pedał hamulca,

Zbiornik płynu hamulcowego,

Płyn hamulcowy,

Tłoki w zaciskach hamulcowych lub cylindrach hamulcowych,

Klocki hamulcowe,

Hamulce tarczowe lub bębny hamulcowe,

Wzmacniacz hamulca.

Hamulce ręczne

Dźwignia lub pedał hamulca ręcznego,

Linki lub przewody hamulcowe,

Klocki hamulcowe lub cylindry hamulcowe,

Hamulec ręczny.

Na co należy zwrócić uwagę podczas konserwacji układu hamulcowego?

Konserwacja układu hamulcowego wymaga sprawdzenia kilku kluczowych elementów, które są niezbędne do zachowania sprawności systemu oraz zapewnienia bezpiecznej jazdy. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

Stan klocków hamulcowych oraz tarcz- klocki hamowania decydują o długości drogi hamowania, więc jeśli są zużyte, dystans ten znacznie się wydłuża. Należy regularnie kontrolować stopień ich eksploatacji i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Sprężyny oraz tłoczki zacisków hamulcowych- elementy te również często ulegają uszkodzeniu lub może pojawić się na nich rdza. To bardzo ważne, by były w dobrym stanie, ponieważ zużycie tłoczka hamulcowego może spowodować nierówny nacisk na klocki hamulcowe, a co za tym idzie niesymetryczne ścieranie co może prowadzić do konieczności przedwczesnej wymiany jednego z nich.

Płyn hamulcowy- zaleca się wymieniać płyn hamulcowy co dwa lata, jednak czasem zdarza się, że trzeba robić to częściej. Regularna kontrola stanu oraz poziomu cieczy hamulcowej zapobiega awariom, oraz spadkowi wydolności układu.

Wycieki- wyciek płynu hamulcowego to poważny problem, który należy niezwłocznie naprawić. Systematyczne sprawdzanie potencjalnych wycieków w okolicach zacisków i cylindrów może zapobiec poważniejszym awariom.

Hamulec ręczny- sprawnie działający hamulec ręczny powinien nie być zbyt luźny i dość mocno się zaciągać. W przeciwnym razie konieczna będzie wymiana linek i wewnętrznych mechanizmów.

Tarcze hamulcowe oraz bębny- uszkodzone lub porysowane elementy nie będą spełniać swoich funkcji. Konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu, ponieważ w razie wad konieczna będzie ich wymiana.

Pedał hamulca- powinien stawiać odpowiedni opór i nie opadać zbyt nisko podczas naciskania, ponieważ może oznaczać to uszkodzony układ hamulcowy.

System ABS- jest niezwykle ważnym elementem pojazdu, który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania dzięki obniżeniu ciśnienia w układzie hamulcowym. Pozwala to na odzyskanie przyczepności do jezdni podczas wpadnięcia w poślizg. Jeśli twoje auto posiada system ABS, koniecznie sprawdzaj jego prawidłowe działanie regularnie.

Wszystkie powyższe czynności możesz wykonać samodzielnie, jednak raz do roku powinieneś udać się na przegląd staniu technicznego swojego samochodu na stację kontroli pojazdów. Profesjonaliści sprawdzą stan układów hamulcowych oraz wszystkich ich elementów. Pamiętaj, że jeśli zauważysz jakiekolwiek sygnały, że części układu hamulcowego w twoim samochodzie są niesprawne, niezwłocznie udaj się do mechanika. Sprawny układ hamulcowy to gwarancja bezpieczeństwa Ciebie, twoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie jego stanu oraz prawidłowa konserwacja poszczególnych elementów.