Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy

25.05.2023

Najpopularniejsze marki japońskich samochodów

Najpopularniejsze marki japońskich samochodów

Japonia jest niezwykle zaawansowanym technologicznie krajem, co również można zaobserwować po rozwiniętej tam motoryzacji. Kraj kwitnącej wiśni jest jednym z kilku głównych producentów samochodów na świecie, a japońskie marki zyskały renomę i uznanie wśród klientów. Co takiego wyróżnia japońskie samochody wśród innych i dlaczego zyskały one tylu zwolenników wśród konsumentów oraz profesjonalnych zawodników? Jak doszło do rozwoju motoryzacji w kraju kwitnącej wiśni i co miało na nią znaczący wpływ? Jakie są najpopularniejsze marki samochodów japońskich oraz modele aut? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Historia japońskiej motoryzacji

II wojna światowa miała znaczny wpływ na rozwój motoryzacji w Japonii. Nakłady finansowe, jakie początkowo były przeznaczone na rozwój technologii silników, po wojnie przeszły na rzecz dynamizacji motoryzacji, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie innowacji w tym przemyśle. Znane marki tj. Subaru oraz Mitsubishi początkowo zajmowały się właśnie branżą lotniczą, dopiero po wojnie przebranżowiły się na motoryzację. Natomiast Toyota i Suzuki, zanim zaczęły produkować samochody, działały w sektorze tekstylnym, a dokładniej - w warsztatach tkackich, konstruując urządzenia przemysłowe. Wojna sprawiła, że rząd Japonii zaczął stawiać na dynamiczny rozwój technologiczny kraju -. II wojna światowa to nie wszystko, co przyczyniło się do rozwoju japońskich marek samochodowych. -Można powiedzieć, że miały na to także wpływ inne potencjalne konflikty zbrojne. -Ze względu na sytuację w pobliskich Indochinach i Korei, Japończycy zaczęli jeszcze mocniej skupiać swoją uwagę na przemyśle motoryzacyjnym oraz na tym jak wyposażyć go w najnowsze technologie. Dużą rolę w całym tym procesie odegrały Stany Zjednoczone, które uwikłane w różne ówczesne azjatyckie wojny (Korea, Wietnam) korzystały z japońskich aut, by nie musieć sprowadzać rodzimych samochodów na oblegane tereny. Proces ten znacznie wpłynął na rozwój japońskiej motoryzacji, która z początku wzorowana na amerykańskiej, wkrótce obrała swój własny nurt estetyczny, konstrukcyjny oraz technologiczny, wyróżniający japońskie samochody na tle innych.

Japońskie auta- cechy charakterystyczne

Samochody japońskie posiadają szereg cech charakterystycznych, które wyróżniają je na tle marek z innych krajów. To, co zdecydowanie odróżnia japońskie marki samochodów to zdecydowanie:

  • design - japońskie auta posiadają własny niepowtarzalny styl, który nawiązuje estetyką do tradycyjnej kultury kraju kwitnącej wiśni. Istotne są również inspiracje czerpane z natury (tj. wiatr, woda, motywy zwierzęce i roślinne), ale także filozofia Zen.
  • bezawaryjność- japoński minimalizm, innowacyjne konstrukcje oraz wytrzymałość to to, co składa się na niezawodność w produkcji aut japońskich. Ich konstrukcje nie są bardzo skomplikowane, a części zamienne można łatwo ?.
  • dobry stosunek jakości do ceny- mimo że auta japońskie wykorzystują zaawansowaną technologię, ich ceny są przystępne, podobnie jak części zamiennych. Ma to na celu zaoferowanie jak największej ilości klientów samochodów z wyższej półki cenowej za rozsądną cenę.

Popularne japońskie marki samochodów oraz ich najsłynniejsze modele

Wśród japońskich marek samochodów możemy wyszczególnić kilku najbardziej popularnych producentów, których z pewnością znacie. Zaliczamy do nich:

  • Toyota- najbardziej popularna marka samochodów na świecie, posiada w swoim dorobku również najbardziej znany model samochodu, jakim jest Toyota Corolla. Do koncernu Toyoty należy także Lexux oraz Scion tworzony na rynek amerykański. Najbardziej cenione modele tej marki to: Toyota Yaris, Toyota Supra, Toyota CH-R oraz Auris.
  • Mitsubishi- to japoński producent samochodów, którego logo marki posiada w sobie trzy diamenty, a ich produkty używane są również w motosporcie. Marka posiada koneksje z Renault oraz Nissanem, dzięki którym mogą wymieniać się pomysłami technologicznymi i razem tworzyć strategię sprzedaży swoich produktów na całym świecie. Najczęściej wybierane modele od Mitsubishi to: Mitsubishi Lancer, Eclipse Cross oraz Space star.
  • Honda- marka aut, która zaczynała od motorowerów i motorów, by następnie w latach 60 rozszerzyć swoją działalność i stworzyć pierwszy samochód osobowy. Oferta Hondy wkrótce powiększyła się o samochody terenowe, ciężarowe oraz sportowe, a aktualnie pracuje nad nową technologią bezemisyjną. Honda jest jedną z japońskich marek, która posiada swoją markę premium i jest nią Acura, którą można spotkać często w Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejsze modele samochodów marki to: Honda Civic, CR-V, HR-V.
  • Subaru- pierwsza wśród japońskich marek, która wyprodukowała samochód z napędem na 4 koła oraz rozpowszechniła samochody do jazdy terenowej typu SUV, ale posiada również popularne sportowe modele tj. Impreza oraz takie do codziennej jazdy jak np. Outback lub Forester.
  • Lexus- japońska marka samochodów luksusowych wywodząca się spod skrzydeł Toyoty. Dzięki wytrawnemu designowi oraz zaawansowanemu technologicznie mechanizmowi, Lexus może spokojnie konkurować z niemieckimi samochodami z półki luksusowej. Najczęściej wybieranymi samochodami od Lexusa są: UX, NX i RX.
  • Mazda- wyjątkowa marka, która swoje projekty opiera na japońskich filozofiach łączących piękno, technologie i design z przyjemnością z jazdy. Samochody są tworzone z dbałością o najmniejszy szczegół tak, aby przynieść radość z jazdy zarówno kierowcom, jak i pasażerom. Najpopularniejsze modele marki to: Mazda 2, Mazda 3, Mazda 6 oraz Mazda CX-3.