Czego szukasz?

1_Marka pojazdu

2_Model pojazdu

3_Rodzaj naprawy

Powrót do listy
Pomarańczowe kontrolki - informacyjno-ostrzegawcze - co oznaczają?

6.11.2023

Pomarańczowe kontrolki - informacyjno-ostrzegawcze - co oznaczają?

Pomarańczowe kontrolki w samochodzie są kontrolkami ostrzegawczymi, które informują kierowcę o potencjalnych problemach lub sytuacjach wymagających uwagi, ale nie są zazwyczaj sygnałem natychmiastowego zagrożenia. Co oznaczają poszczególne kontrolki informacyjno-ostrzegawcze?

Wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera

Ta kontrolka wskazuje, że poduszka powietrzna po stronie pasażera jest wyłączona. To może się zdarzyć, gdy na siedzeniu pasażera jest zbyt mała waga lub jest tam umieszczony fotelik dziecięcy. W niektórych autach można również ręcznie wyłączyć poduszkę powietrzną, co jest przydatne, gdy przewozi się dziecko.

Rezerwa paliwa

Żółta kontrolka rezerwy paliwa ostrzega kierowcę, że poziom napędu w baku jest bardzo niski, a pojazd pracuje na rezerwie. Warto natychmiast zatankować, aby uniknąć zatrzymania na drodze z powodu braku paliwa.

Niskie ciśnienie w oponach

Kontrolka informuje o niskim ciśnieniu w jednej lub kilku oponach. Niskie ciśnienie może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy i zużycie opon, dlatego ważne jest sprawdzenie i uzupełnienie ciśnienia.

Awaria świateł zewnętrznych

Ta kontrolka sygnalizuje problem z działaniem świateł zewnętrznych, takich jak reflektory, światła mijania, światła stopu lub kierunkowskazy. To ważne ostrzeżenie, ponieważ sprawne oświetlenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.

Oblodzona powierzchnia drogi

Pomarańczowa kontrolka z płatkiem śniegu ostrzega kierowcę o oblodzonej drodze lub trudnych warunkach atmosferycznych. Kierowca powinien dostosować prędkość do warunków i zachować ostrożność podczas jazdy.

Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP

Jest to kontrolka informująca o awarii lub wyłączeniu systemu ESP, który pomaga utrzymać pojazd na właściwej trajektorii podczas jazdy w trudnych warunkach lub w przypadku utraty przyczepności kół.

Awaria świec żarowych silnika

Ta kontrolka ostrzega kierowcę o problemach z działaniem świec żarowych w silniku diesla. Świece żarowe są istotne dla uruchomienia silnika w zimnych warunkach, więc awaria może utrudnić rozruch pojazdu.

Uszkodzenie skrzyni biegów

Kontrolka ta sygnalizuje problem z działaniem skrzyni biegów lub układu przeniesienia napędu. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z mechanikiem, aby uniknąć dalszych defektów.

Kontrolka check engine

Kontrolka silnika check engine to ogólne ostrzeżenie o problemach z silnikiem lub innymi systemami pojazdu. Warto przeprowadzić diagnostykę w autoryzowanym serwisie samochodowym, aby ustalić przyczynę problemu.

Awaria czujników parkowania

Żółte kontrolki przedstawiające literę P i mały trójkąt z boku oznaczają system wspomagania parkowania.

Zielone kontrolki - informacyjne

Zielone kontrolki w samochodzie informują kierowcę o różnego rodzaju funkcjach lub działaniach, które są aktywne lub dostępne w danym momencie. Nie sygnalizują żadnych problemów ani awarii. Zielona kontrolka służy do komunikowania kierowcy o pracy różnych systemów w pojeździe, co pomaga w bezpiecznej i efektywnej jeździe. Podobną rolę pełnią niebieskie kontrolki.